Zapraszamy do udziału w grupach psychoterapeutycznych prowadzonych w Warszawie:

Grupy psychoterapeutyczne, do których można dołączyć

Grupy psychoterapeutyczne ograniczone w czasie

Prowadzący: Marta Głowacka i Mateusz Godek
Terminy spotkań: czwartki 17:00-19:00. Początek 3 września 2026. Koniec 8 lipca 2027. Spotkania na Ogrodowej 58.
Miesięczny koszt: 785 zł

Półotwarte grupy psychoterapeutyczne

Prowadzący:  Mariusz Turek i Julia Nowakowska
Terminy spotkań: wtorki 9:00-11:00. Początek od września 2026r. Spotkania na Ogrodowej 58.
Miesięczny koszt: 785 zł

Grupa psychoterapeutyczna dla osób z doświadczeniem choroby autoimmunologicznej

Prowadzący:  Katarzyna Grzybowska-Tomaszek i Lidia Muża
Terminy spotkań: wtorki 18:00-20:00. Początek 15 września 2026. Koniec 27 lipca 2027. Spotkania na Ogrodowej 58.
Miesięczny koszt: 690 zł

Grupa dla kobiet

Prowadzący:  Marta Kosińska i Paulina Boruc
Terminy spotkań: środy 16:00-18:00. Początek 16 września 2026. Koniec 15 grudnia 2027. Spotkania na Ogrodowej 58.
Miesięczny koszt: 785zł

Półotwarte grupy psychoterapeutyczne

Półotwarta grupa przeznaczona jest dla osób zainteresowanych zmianą i/lub poprawą swoich relacji z innymi ludźmi poprzez pogłębienie refleksji nad tym, w jaki sposób nawiązujemy i podtrzymujemy z nimi kontakt. Do grupy półotwartej można dołączyć, gdy zwalnia się miejsce. Czas trwania grupy jest nieograniczony. Osoby dołączające do grupy wspólnie z prowadzącymi decydują, jak długo będą uczęszczać na sesje, okres ten musi być jednak nie krótszy niż sześć miesięcy.

Półotwarte grupy zaawansowane

Grupy te przeznaczone są dla osób, które uczestniczyły w jakiejkolwiek formie psychoterapii w LP lub są po dwóch grupach wyjazdowych w LP lub są w trakcie psychoterapii indywidualnej w LP (za zgodą terapeuty). Do grupy mogą dołączyć osoby po lub w trakcie psychoterapii poza LP, jeżeli psychoterapeuta posiada certyfikat Polskiego Towarzystwa Psychologicznego lub Polskiego Towarzystwa Psychiatrycznego. Terapeuci łączą perspektywę intrapersonalną i interpersonalną z perspektywą grupy jako całości. Terapia opiera się na założeniu, że nasze podstawowe problemy, ich struktura i funkcja oraz nasze, nieświadome w dużej mierze, wewnętrzne konflikty i założenia będą przejawiały w bieżącej sytuacji grupowej, w związkach z pozostałymi uczestnikami, z prowadzącymi i z grupą. Praca polega na intensywnym emocjonalnym przeżyciu połączonym ze zrozumieniem. Celem jest rozwój świadomości siebie i swoich relacji z innymi ludźmi i z grupą jako społecznością. Uczestnicy doświadczają poczucia wspólnoty a także niepowtarzalności ludzkich relacji dzięki ważnym spotkaniom z innymi. Grupa stwarza warunki do samoobserwacji i refleksji nad sobą, uzyskiwaniu informacji zwrotnych, eksperymentowania z nowymi sposobami bycia, przeżywania, ekspresji i kontaktu.

Grupy psychoterapeutyczne dla „Młodych dorosłych”

Grupa przeznaczona jest dla osób między 19 a 28 rokiem życia, które zmagają się z wyzwaniami związanymi z wchodzeniem w dorosłość. Celem pracy jest zrozumienie swoich wzorców zachowań oraz sposobów budowania relacji. Uczestnicy mają możliwość podjęcia wspólnej pracy z grupą i prowadzącymi nad modyfikacją ograniczających ich rozwój schematów poznawczych i emocjonalnych, które odtwarzają się w relacjach z ludźmi.

Grupy psychoterapeutyczne w bloku czasowym

Sesje grupy terapeutycznej odbywają się raz w miesiącu w soboty lub niedziele, w trakcie jednego dnia odbywać się będą cztery sesje. Taka struktura spotkań grupowych daje możliwość skorzystania z terapii osobom, które nie mogą uczęszczać na sesje w trybie cotygodniowym. Miesięczny odstęp między spotkaniami służy asymilacji intensywnego doświadczenia, jakie niesie ze sobą psychoterapia w takiej formie. Ze względu na specyfikę grupy ważne jest, aby na dołączenie do niej decydowały się osoby, które będą obecne na wszystkich sesjach w każdym z terminów spotkań.

Półotwarte grupy psychoterapeutyczne dla osób z problemem uzależnienia

Praca w grupie może pomóc zrozumieć zarówno przyczyny, jak i skutki sięgania po substancje. Opieramy się na założeniu, że wiele aspektów uzależnień wiąże się z trudnościami w relacjach z innymi ludźmi i znaczna ich część w tych relacjach się przejawia.

Warunki uczestnictwa:

  • Odbycie konsultacji z prowadzącymi
  • Stan trzeźwości podczas spotkania
  • Każdorazowe informowanie grupy o zażyciu substancji
  • Zgoda na to, że w sytuacji notorycznego nadużywania substancji psychoaktywnych (trudność w utrzymaniu co najmniej tygodnia abstynencji) rozważymy inne formy leczenia
  • Niepodejmowanie równolegle uczestnictwa w innej terapii grupowej (korzystanie z terapii indywidualnej jest możliwe po uzgodnieniu z prowadzącymi)

Grupy terapeutyczne ograniczone w czasie

Grupy psychoterapeutyczne ograniczone w czasie polecamy osobom, które chciałyby się przyjrzeć konkretnych trudnościom, których doświadczają w relacjach z innymi. Celem pracy jest zrozumienie swoich wzorców zachowań i sposobów budowania relacji oraz leżących u ich podstaw nieświadomych konfliktów i założeń. Uczestnicy mają możliwość podjęcia wspólnej pracy z grupą i prowadzącymi nad zmianą swoich relacji z ludźmi, tak aby były mniej bolesne i bardziej satysfakcjonujące.

Grupa psychoterapeutyczna dla osób z doświadczeniem choroby autoimmunologicznej

Grupa ma charakter psychoterapeutyczny i będzie koncentrować się na psychologicznym wymiarze przeżywania choroby autoimmunologicznej oraz jej wpływie na relacje, poczucie tożsamości, codzienne funkcjonowanie i doświadczenie własnego ciała.

Praca grupowa będzie opierała się na wykorzystaniu twórczego potencjału procesu grupowego – doświadczenia wspólnoty, przynależności, bycia widzianym i rozumianym, a także możliwości eksplorowania własnych emocji i relacji.

Osią pracy będzie łączenie doświadczenia emocjonalnego z objawami oraz stopniowe przesuwanie uwagi z samej choroby ku życiu z chorobą.

Grupa będzie miała stały skład uczestników. Spotkania odbywać się będą raz w tygodniu w formie stacjonarnej w Laboratorium Psychoedukacji. Cykl grupy planowany jest na 10 miesięcy, grupa będzie liczyła maksymalnie 12 osób.

Dla kogo

Grupa przeznaczona jest dla osób dorosłych z doświadczeniem choroby autoimmunologicznej, które mierzą się z wyzwaniami związanymi z koniecznością dostosowywania się do ograniczeń związanych z chorobą, przeżywają straty, przeciążenie oraz szereg zmian w dotychczasowym funkcjonowaniu, mają poczucie niezrozumienia i samotności.

Zapraszamy osoby, które chciałyby lepiej rozumieć siebie oraz psychologiczne i emocjonalne aspekty życia z chorobą przewlekłą, takie jak relacja z ciałem, niepewność, zależność, lęk czy zmiana obrazu siebie, a także rozwijać sposoby radzenia sobie z codziennymi wyzwaniami związanymi z chorobą i jej wpływem na relacje z innymi.

Grupa adresowana jest do osób na różnych etapach choroby — również tych, które są właśnie po diagnozie, w okresie adaptacji do nowej sytuacji.

Wymogi

Warunkiem udziału w grupie jest:

  • zdiagnozowana choroba autoimmunologiczna,
  • stan zdrowia umożliwiający regularne uczestnictwo w spotkaniach grupy,
  • gotowość do pracy psychoterapeutycznej w formule grupowej.

Kwalifikacja do grupy odbywa się poprzez dwie konsultacje indywidualne.

Psychoterapeutyczna grupa dla kobiet

Psychoterapeutyczna grupa dla kobiet jest propozycją dla kobiet, które chcą lepiej rozumieć siebie w relacjach z innymi i ze sobą. To forma pracy dla kobiet, które widzą, że w ich relacjach pewne problemy się powtarzają.

Trudności związane z bliskością, granicami, zależnością, wstydem, przeciążeniem czy poczuciem własnej wartości często ujawniają się właśnie w kontakcie z innymi. W grupie stają się bardziej widoczne, a przez to bardziej dostępne do rozumienia i pracy.

Dla kogo

Grupa jest przeznaczona dla kobiet, które doświadczają powtarzających się trudności w relacjach. Mają kłopot z wyrażaniem potrzeb i granic, nadmiernie dopasowują się do innych, wycofują się z kontaktu albo zmagają się z poczuciem, że są niewystarczające, pominięte, oceniane lub nadmiernie odpowiedzialne za innych.

Jak pracuje grupa

Praca w grupie polega na rozmowie o tym, co dzieje się w życiu uczestniczek, oraz na przyglądaniu się temu, co pojawia się między nimi a także między nimi i prowadzącymi podczas spotkań. W relacjach grupowych ujawniają się sposoby budowania bliskości, reagowania na dystans, przeżywania zależności, rywalizacji, zazdrości, potrzeby uznania czy lęku przed oceną.