Andrzej Wiśniewski

Laboratorium Psychoedukacji - Andrzej Wiśniewski

Andrzej Wiśniewski 

25 sierpnia 2016 r. w Warszawie zmarł doktor Andrzej Wiśniewski, wybitny psychoterapeuta i nauczyciel psychoterapii, certyfikowany psychoterapeuta i superwizor psychoterapii Polskich Towarzystw Psychologicznego i Psychiatrycznego, człowiek dobry, mądry, odważny i uczciwy.

Andrzej Wiśniewski ukończył w 1974 roku psychologię w Akademii Teologii Katolickiej (dziś Uniwersytet im. Kardynała Stefana Wyszyńskiego) w Warszawie, a w roku 1976 obronił na Katolickim Uniwersytecie Lubelskim doktorat pod tytułem „Retrospekcyjna analiza kształtowania się poczucia własnej wartości”. Po studiach pracował w podwarszawskim szpitalu w Drewnicy, potem w Warszawie w ośrodku SYNAPSIS, który w tamtych czasach był nowatorskim miejscem pracy środowiskowej z pacjentami i ich rodzinami.

Przez ostatnie dwadzieścia lat Andrzej był członkiem zespołu Laboratorium Psychoedukacji. Szczególnie ważnym obszarem jego zainteresowania była praca z parami i rodzinami. Zajmował się też szkoleniem psychoterapeutów i superwizją. Zarówno jako psychoterapeuta, jak i superwizor był niezwykle ceniony i szanowany. Pacjenci garnęli się do niego, bo wiedzieli, że ich z szacunkiem wysłucha, nie oceni, może pokaże odmienną perspektywę, ale nigdy jej nie narzuci. Był człowiekiem zasad, ale wiedział, że prawd może być wiele, zawsze więc szukał kompromisu. Być może to właśnie dlatego Andrzej tak dobrze pracował z parami i rodzinami.

Opublikował wiele artykułów i wywiadów, a także dwie książki-dialogi z Katarzyną Grocholą – „Związki i rozwiązki miłosne” oraz „Gry i zabawy małżeńskie i pozamałżeńskie”.

W środowisku psychoterapeutów Andrzej Wiśniewski był cenionym autorytetem. Przez dwie kadencje pełnił funkcję przewodniczącego Komisji Certyfikatów Psychoterapeutycznych Polskiego Towarzystwa Psychologicznego. Był m.in. współautorem Kodeksu Etyki Psychoterapeuty Sekcji Naukowej Psychoterapii i Sekcji Naukowej Psychoterapii Rodzin Polskiego Towarzystwa Psychiatrycznego, a także członkiem zarządu tej ostatniej.

Andrzej Wiśniewski był też przewodniczącym zarządu Polskiego Stowarzyszenia Integracji Psychoterapii.

Był nie tylko charyzmatycznym psychoterapeutą i inspirującym nauczycielem psychoterapii, ale przede wszystkim świetnym człowiekiem.

Bardzo Go będzie brakowało.

Wszelkie prawa zastrzeżone przez Laboratorium Psychoedukacji - Instytut Treningu i Psychoterapii
realizacja: estinet.pl